Yeni şeyler tasarlamaktan keyif alıyorum, sebep-sonuç ilişkileri içinde düşünme yeteneğine sahibim, teknolojiye yakın olmak isterim diyorsanız başarılı bir elektrik-elektronik mühendisi olabilirsiniz. Elbette ki bunlar dışında sahip olduğunuz bütün olumlu özellikler (güler yüzlü olmak, pozitif düşünmek, iyi iletişim becerisi ve çalışkan olmak gibi) sizi hem mesleğinizde hem de hayatta mutlu ve başarılı kılacaktır.

“Çalışmak istediğim alana tam karar veremedim” diyenler için elektrik-elektronik mühendisliği gibi temel mühendislik dalları, diğer alanlara geçiş yapmak açısından elverişli olduğu için size karar verme noktalarında yardımcı olabilecektir. Örneğin aynı bölüme giren iki elektrik-elektronik mühendislik adayından birisi biyomedikal mühendislik alanına odaklanırken diğeri yazılım konusuna veya bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uzmanlaşabilmektedir.

Elektrik-elektronik mühendisliği eğitiminde; matematik, fizik ve elektrik ve elektronik devreleri altyapısı üzerine, bu alanın diğer temel bilgileriyle donatılan öğrenciler, son yıl uygulamalı bir bitirme projesi ve bir veya iki alt alana yönelip branşlaşarak mezun olmaktadırlar. Eğitim esnasında ekonomi, proje yönetimi gibi derslerin yanında sosyal içerikli seçmeli dersler de alınmaktadır. Branşlaşabileceğiniz alt alanlar; haberleşme, bilgisayar, kontrol, mikrodalga ve antenler, enerji sistemleri, güç elektroniği, çip tasarımı, biyomedikal ve robotlar olarak sayılabilir.