2016-03-07 08:52:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Önen’in, akıllı şebekeler alanında “Mikro Şebeke Dizaynı, Geliştirilmesi ve Gösterilmesi” adında yürüttüğü proje 7. Çerceve programı dahilinde ERANET projesi kapsamında destekleneçeği açıklandı.

Bu projede aktif mikro şebeke dizayn edilip geliştirelecek ve bu projede küçük ve orta ölçekli enerji kaynakları ve yükleride bu mikro şebeke içine entegre edilecektir. Ana amaç elde edilmiş yenilenebilir enerji kaynaklarını güç sisteminde optimum olarak kullanılmasıdır. Malta da ki bir üniversitede (Malta College of Arts, Science and Technology) bir pilot şebeke kurulacak ve yenilenebilir enerjinin maksimum kullanımı, karbon gazının kullanımının azaltılması, güç kalitesi ve ekonomisinin iyileştirilmesi de asıl gayeler arasında olacaktır. Bu projede detaylı kampüsdeki mevcut enerji senaryoları, enerji tüketimleri, üretim verimi, yükler ve yük sınıfları, tüketim verileri, güç kalitesi ve anahtarlama olayları ve ticari değerlendirmelerde dikkate alıncaktır.

Bu projede Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof Dr. İrfan Alan şebekenin entegrasyonunun değerlendirme aşamasında ve Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Gören’in de şebeke optimizasyonları noktasında araştırmacı olarak çalışacakları bu proje 3 yıl süre için desteklenecektir.